Odpływ liniowy – czym jest? Jaki kupić? Wady i zalety

Odpływ liniowy

Aktualnie przy tworzeniu aranżacji łazienki bierzemy pod uwagę minimalizm. Niezależnie czy jest to styl nowoczesny, klasyczny, retro czy skandynawski – łazienka ma być miejscem funkcjonalnym, pozbawionym zbędnych elementów oraz łatwym w utrzymaniu porządku. Spędzamy w niej wiele czasu, dlatego też powinniśmy mieć komfort podczas jej użytkowania. W związku z tym projektując łazienkę, większość osób aktualnie decyduje się na zamontowanie odpływu liniowego zamiast brodzika. Czym jest odpływ liniowy? Jakie są zalety i wady odpływu liniowego? Jak wyczyścić odpływ liniowy oraz jakiej firmy odpływ liniowy wybrać? Na te wszystkie pytania postaramy się odpowiedzieć w artykule.


Odpływ liniowy – czym właściwie jest?

Zacznijmy od wytłumaczenia, czym tak naprawdę jest odpływ liniowy, zwany również odwodnieniem liniowym lub rynienką/kratką prysznicową. Najprościej można wytłumaczyć to jako nowoczesny element armatury, który pozwala na odprowadzenie wody z kabiny prysznicowej. Woda spływa do ukrytej w podłodze lub ścianie rynience, kratce. Dzięki temu możemy zrezygnować z montowania masywnego brodzika w łazience, tworząc większą funkcjonalną przestrzeń w naszej łazience.

Odpływy liniowe stosuje się do kabin typu walk-in lub do zwykłych kabin prysznicowych, które można montować na płytkach bez brodzika. Niewielki rozmiar oraz dyskretny wygląd to jedne z głównych zalet odpływu liniowego. Widoczny ruszt może mieć różne wzory, które dodatkowo pełnią rolę dekoracyjną. Producenci oferują odwodnienia liniowe w różnej wielkości, o różnych zworach i kolorach.


Odpływ liniowy – dostępne wymiary

Wybierając odpływ liniowy, zadajemy sobie pytanie „jaki wymiar odpływu liniowego wybrać?” Producenci oferują odwodnienia liniowe o różnej długości. Musimy więc sprawdzić, który będzie dla nas odpowiedni.

To jaki odpływ liniowy kupić zależy od wielkości naszej kabiny. Jeśli decydujemy się na kabinę o wymiarach 80 × 80 cm, powinniśmy kupić odpływ liniowy 70 cm lub jeśli ktoś woli mniejszy 60 cm. Taka sama sytuacja będzie z kabiną prysznicową 90 × 90 cm – powinniśmy zakupić do niej kratkę prysznicową o wymiarze 80 cm lub nieco mniejszą 70 cm.


Zalety odpływu liniowego

Główną i przede wszystkim największą zaletą posiadania odpływu liniowego jest to, że dzięki płaskiej powierzchni możemy w łatwy i szybki sposób wyczyścić naszą kabinę prysznicową. Dodatkowo osad z mydła, szamponów nie osadza się tak jak na brodzikach. W brodzikach brud osadza się również w krawędziach. Przy odpływach liniowych nie musimy martwić się o takie problemy. Płytki na podłodze jest zdecydowanie o wiele łatwiej wyczyścić niż brodzik.

Równie ważnym aspektem posiadania odpływu linowego jest to, że jest to bardziej bezpieczna opcja wybierana coraz częściej do domów, w których mieszkają seniorzy, osoby niepełnosprawne czy dzieci. Kabina z odpływem linowym zapewnia nie tylko bezpieczeństwo, ale również jest bardziej komfortowa w użytkowaniu. Często przy montowaniu odpływu liniowego wybiera się również specjalne płytki antypoślizgowe, aby zwiększyć bezpieczeństwo podczas kąpieli.

Odpływ liniowy świetnie sprawdzi się w małych łazienkach. Jak wiadomo, brodzik zajmuje sporo miejsca. Dzięki zamontowaniu odpływu zyskamy dużo przestrzeni, którą możemy wykorzystać w inny sposób. Świetnie w tym wypadku sprawdzą się kabiny typu walk-in, które nie tylko optycznie, ale też i realnie powiększą naszą łazienkę. Dodatkowo takie połączenie jest aktualnie bardzo modne.

Niezależnie od tego, w jakim stylu planujemy wykończyć naszą łazienkę, odpływ liniowy będzie z pewnością pasować do każdego z nich. Producenci oferują duży wybór modeli, dzięki czemu bez problemu znajdziemy odpowiedni dla nas.


Wady odpływu liniowego

Jeśli chodzi o wady odpływów linowych, to w porównaniu do zalet nie ma ich dużo. Jedną, główną, która może wpływać na decyzję o zakupie odpływu linowego, jest jego koszt. Kwota odpływu liniowego może wynosić tyle samo co brodzik lub nawet więcej. Oprócz zakupu samego odpływu musimy liczyć się również z kosztami związanymi z przygotowaniem posadzki, zabezpieczeniem itp. 

Jak wyczyścić odpływ liniowy

Jak dbać o odpływ liniowy?

Najważniejszym czynnikiem dobrego funkcjonowania odpływu liniowego jest jego regularne czyszczenie. Dzięki temu zapobiegniemy gorszym sytuacją, takim jak na przykład zatkanie odpływu. Przyjmuje się, że odpływ liniowy powinno się czyścić przynajmniej raz w miesiącu. Jeśli jednak z prysznica z odpływem liniowym korzystają kobiety, zalecamy wtedy czyścić go częściej, chociażby z włosów, które zostają w koszyczku po umyciu. Przy regularnym, dokładnym czyszczeniu odwodnienia liniowego nie będziemy musieli martwić się zatkaniem. Z całą pewnością nie zajmie nam to za dużo czasu, a zapobiegnie niepotrzebnym, nieprzyjemnym sytuacjom. Poniżej przedstawiamy, w jaki sposób krok po kroku wyczyścić odpływ liniowy.

Instrukcja krok po kroku jak wyczyścić odpływ liniowy

Krok 1 – Otworzenie odpływu liniowego

Ruszt odpływu liniowego możemy otworzyć za pomocą specjalnego haczyka, który dołączany jest do zestawu.

Krok 2 – Umycie oraz wypłukanie wyciągniętej części/rusztu

Możemy wykonać to za pomocą specjalnych środków czystości lub zwykłym płynem do mycia naczyń (szczególnie wtedy, gdy nasz odpływ nie jest wykonany ze stali nierdzewnej)

Krok 3 – Wyjęcie sitka oraz wkładki do syfonu

Elementy te można umyć pod bieżącą wodą. Odpływy liniowe Balneo wyposażone zostały w specjalny koszyczek, który lepiej zatrzymuje zanieczyszczenia. Zapewni to o wiele rzadsze oraz łatwiejsze czyszczenie odpływu.

Krok 4 – Umycie całej powierzchni odpływu oraz rynienki

Całą powierzchnię odpływu oraz rynienkę należy wyczyścić z nieczystości takich jak pływny do kąpieli, czy szamponów, które się tam zbierają.

Krok 5 – Złożenie całego odpływu

A koniec należy wszystko dokładnie złożyć, w konkretnej kolejności – tak, aby wszystko do siebie pasowało.


Zatkany odpływ linowy? – sposoby czyszczenia odpływu liniowego

Jak rozpoznać czy zatkaliśmy nasz odpływ liniowy?

Oczywiście główną oznaką zatkanego odpływu jest brak możliwości przepływu wody do kanalizacji. Jeśli tak się dzieje, oznacza to, że jak najszybciej należy go wyczyścić. Jakie są przyczyny zatkanego odpływu liniowego? Do sytuacji tej dochodzi, gdy zaniedbujemy odpływ i nie czyścimy go systematycznie. Odpływ liniowy możemy wyczyścić za pomocą specjalnych środków chemicznych do udrożniania rur, które dostępne są w większości sklepów. Środki te są jednak bardzo żrące, w związku z tym przy ich użyciu należy zachować szczególną ostrożność. Stosując takie środki, należy zawsze korzystać z rękawiczek oraz przechowywać je w miejscu niedostępnym dla dzieci.

Istnieją również domowe sposoby na wyczyszczenie odpływu liniowego. Jednym najbardziej znanym sposobem na wyczyszczenie nie tylko odwodnienia liniowego, ale również wielu innych rzeczy jest wsypanie do odpływu pół szklanki, a następnie zalanie jej pół szklanką octu. Po upływie ok. 10 min należy zalać odpływ wrzątkiem. Jeśli dalej będą występować problemy z odpowiednim spływanie wody, czynność można powtórzyć. Pamiętajmy, aby nie dopuścić do sytuacji, w której zapycha nam się odpływ, trzeba pamiętać o jego regularnym czyszczeniu.


Jakiej firmy odpływ liniowy – najchętniej wybierane odpływy liniowe

Wybranie odpowiedniego odpływu liniowego nie jest łatwym zadaniem, zwłaszcza jeśli nigdy wcześniej nie korzystało się z takiego rozwiązania. Podczas kupowania warto zwrócić uwagę na kilka ważnych rzeczy.

  • Najważniejszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, jest materiał, z którego został zrobiony. Oczywiście najlepiej, aby odpływ został wykonany ze stali nierdzewnej. Kupując odpływ wykonany z tego materiału, możemy być pewni, że nie zajdzie on rdzą i będziemy mogli użytkować go o wiele dłużej niż te wykonane z plastiku.
  • Wygląd – na rynku oferowanych jest wiele wzorów maskownicy. Można również znaleźć takie odpływy liniowe, w które możemy wkleić płytkę.
  • Duża przepustowość – musimy mieć pewność, że odpływ bezproblemowo i skutecznie będzie pozwalał na odprowadzenie dużych ilości wody.
  • Nóżki montażowe – im więcej nóżek, tym bardziej stabilny jest odpływ. Dzięki temu nie będzie się on poruszał.
  • Koszyczek – umożliwia łatwe i szybkie czyszczenie odpływu od góry.
  • Gwarancja – warto sprawdzić, ile wynosi gwarancja oraz na co jest udzielona.

Planując remont łazienki, zastanawiamy się jakiej firmy odpływ liniowy kupić. Warto zapoznać się z odpływami liniowymi marki Balneo. Z całą pewnością spełnią one wszystkie powyższe wymagania.

Odpływ linowy DUPLEX NEXT marki Balneo został wykonany ze stalowej obudowy oraz dwustronnego panelu, składające się z:

  • Dekoracyjnego rusztu,
  • 2 strony, do której możemy wkleić płytkę.

Odpływy liniowe Balneo zostały wykonane w całości ze stali nierdzewnej. Nie znajdziemy w  nich żadnych plastikowych łączeń, ani ruchomych części. Dzięki temu unikniemy ryzyka uszkodzenia odwodnienia. Odpływy DUPLEX NEXT wyposażone są w powiększoną komorę, która pozwala na zamontowanie większego syfonu, dzięki czemu przepustowość wynosi aż 55l/min. Dodatkowo posiadają one w zestawie koszyk, który zatrzymuje zanieczyszczenia. Pozwala to zaoszczędzić również

W naszej ofercie posiadamy odpływy liniowe DUPLEX NEXT w kolorze czarnym oraz złotym w rozmiarach – 60, 70 i 80 cm.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą odpływów liniowych!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *