Jaką kabinę prysznicową wybrać? – rodzaje kabin prysznicowych

Przy urządzaniu łazienki często pojawia się pytanie – kabina prysznicowa czy wanna? Kabina prysznicowa, czyli tzw. prysznic to świetne rozwiązanie do łazienki niezależnie od jej wielkości. Ze względu na dużą różnorodność kabin, możemy dopasować ją zarówno do małej, średniej oraz dużej łazienki. Kabiny prysznicowe są o wiele praktyczniejsze niż wanny. Do podstawowych zalet prysznica możemy zaliczyć oszczędność czasu oraz wody. W związku z tym montaż kabiny prysznicowej w naszym domu jest rozwiązaniem funkcjonalnym oraz ekonomicznym. Na rynku możemy znaleźć szeroką ofertę kabin prysznicowych – pytanie brzmi jaką kabinę prysznicową wybrać?

Oczywiście decyzja o wyborze kabiny zależy od wielu czynników – naszych oczekiwań co do wyglądu, miejsca w łazience czy samego jej kosztu. Na rynku jest ogromny wybór kabin prysznicowych, dzięki czemu z całą pewnością możemy znaleźć prysznic dopasowany do naszych preferencji. Dlatego też przed wyborem kabiny prysznicowej warto zapoznać się z ofertą na rynku.


Rodzaje kabin prysznicowych

Kabiny prysznicowe możemy podzielić na wiele rodzajów. Wyróżniamy 4 główne rodzaje kabin prysznicowych ze względu na kształt:

Kabiny prysznicowe półokrągłe

Najczęściej wybierane kabiny prysznicowe na rynku o dwóch najczęstszych rozmiarach – 80×80 i 90×90. Ze względu na kształt pasują idealnie do małych łazienek. To także świetna propozycja do łazienek, w których chcemy zamontować zarówno kabinę oraz wannę. Kabiny półokrągłe zazwyczaj wyposażone są w drzwi przesuwne, w związku z tym są kompaktowe. Dzięki temu, że są najbardziej pożądane, jest ich największy wybór na rynku. Doskonale nadają się do łazienek urządzonych w każdym stylu – klasycznym, vintage, glamour i innym.


Kabiny prysznicowe prostokątne

Kabiny prostokątne możemy znaleźć w wielu wymiarach – 90×80, 100×90, 120×90 a nawet 140×90. Są to kabiny, które ze względu na zajmowaną większą powierzchnie nadają się do łazienek średnich oraz dużych. Kabiny prostokątne są zazwyczaj dużymi kabinami. Ze względu na kształt zajmują więcej miejsca niż na przykład kabiny półokrągłe. Oczywiście, dzięki temu, że kabina jest większa, przekłada się to na komfort jej użytkowania. Kąpiele w niej będą zdecydowanie wygodniejsze. Kabina prysznicowa prostokątna może występować w wielu wersjach – z drzwiami przesuwnymi (które pozwolą na zachowanie więcej miejsca w łazience) lub uchylnymi, z brodzikiem lub bez.

Kabina prysznicowa prostokątna Zoom marki Kerra

Kabiny prysznicowe kwadratowe

Kabiny kwadratowe to proste, klasyczne kabiny, zazwyczaj w wymiarach 80×80 lub 90×90. Dają nieco więcej przestrzeni niż kabiny prysznicowe półokrągłe, nie zajmując przy tym wiele miejsca w łazience. W większości przypadków stawiane są w narożniku, dzięki czemu możemy zagospodarować róg naszej łazienki, co doskonale sprawdzi się w małych łazienkach. Można także spotkać kabinę kwadratową składającą się z drzwi z dwiema ściankami, czyli tak zwana kabina przyścienna. Świetnie sprawdzi się w każdej łazience – małej, średniej czy dużej, a także w połączeniu z wanną.


Kabiny prysznicowe pięciokątne

Oryginalny i najbardziej wyróżniający się rodzaj kabin prysznicowych. Kabiny pięciokątne, nazywane także kabinami pentagonalnymi to idealna propozycja dla osób lubiących nietuzinkowe rozwiązania. Świetnie sprawdzą się w łazienkach nowoczesnych czy tradycyjnych. Kabina prysznicowa pięciokątna jest alternatywą kabiny prostokątnej, zajmuje od niej dużo mniej miejsca, a wejście bez kąta optycznie zwiększa przestrzeń.Oprócz głównych, wymienionych wyżej rodzajów kabin, możemy wyróżnić także kilka innych. Na przykład możemy kabiny podzielić na:

Kabiny prysznicowe z niskim brodzikiem

Kabiny z niskim brodzikiem to niezwykle komfortowe i estetyczne rozwiązanie. Są niezwykle funkcjonalne zwłaszcza dla osób starszych i niepełnosprawnych. Do niskich brodzików możemy zaliczyć te o wysokości od 5 do 15 cm. 

Kabiny prysznicowe z głębokim brodzikiem

Kabiny z głębokim brodzikiem będzie idealnym rozwiązaniem dla osób, które posiadają dzieci. Głęboki brodzik sprawdzi się jako wanna dla małych dzieci. Bez problemu zrobimy w nim szybkie pranie czy wykąpiemy naszego zwierzaka. Wysokie brodziki nie powodują trudności w montażu, bez problemu zamontujemy w nich standardowe syfony.

Kabiny prysznicowe bez brodzika

Kabiny bez brodzika charakteryzują się niezwykłym wyglądem, który pasuje do każdej aranżacji. Przykładem może być kabina otwarta typu Walk-In. Montaż kabiny bez brodzika związany jest z odpowiednim przygotowaniem podłoża. Należy odpowiednio wypoziomować posadzkę, aby zapewnić właściwy spad.


Kabina prysznicowa pięciokątna Metro marki Kerra

Kabiny możemy rozróżniać na podstawie rodzaju drzwi w nich występujących. Kwestia otwierania drzwi jest szczególnie ważna w małych łazienkach. Trzeba zwrócić uwagę, na co znajduje się wokół drzwi, zwłaszcza jeśli są uchylne.

Kabina z drzwiami uchylnymi

Standardowe drzwi, montowane na zawiasach. Drzwi uchylne mogą być jednoskrzydłowe lub dwuskrzydłowe. Często możemy dopasować kierunek ich otwierania (w prawą lub lewą stronę). W ofercie można znaleźć także drzwi otwierane zarówno do zewnątrz, jak i wewnątrz. Wadą kabin z drzwiami uchylnymi jest to, że drzwi po otwarciu zajmują sporo miejsca, w związku z tym stosowane są w większości w większych łazienkach.

Kabina z drzwiami przesuwnymi

Drzwi wybierane przez osoby posiadające małe łazienki. Dzięki nim zaoszczędzimy w łazience dużo miejsca i nie musimy martwić się o przestrzeń wokół kabiny (jak przy drzwiach uchylnych). Drzwi przesuwne montowane są na rolkach.

Kabina z drzwiami harmonijkowymi

Drzwi składane do środka, w związku z tym nie zajmują miejsca przed kabiną. Cieszą się popularnością w małych łazienkach, gdzie metraż jest ograniczony.


Jaką kabinę prysznicową wybrać? – Na co zwrócić uwagę przed zakupem kabiny prysznicowej?

Wybór odpowiedniej kabiny może okazać się nie lada wyzwaniem. Dlatego przed jej zakupem należy wybrać najważniejsze rzeczy – w jakim miejscu kabina będzie zamontowana, jaki ma mieć kształt oraz w jaki sposób mają być otwieranie drzwi. Pamiętajmy, że z prysznica korzysta się codziennie, dlatego też jego zakup powinien być szczególnie przemyślany.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *